Przygotowałem dla Ciebie 8 wskazówek jak efektywnie pracować z domu. Dlaczego właśnie o tym piszę? Według badania FlexJobs pomiędzy 2005 a 2017 rokiem odnotowano 159% wzrost ilości osób pracujących zdalnie w Stanach Zjednoczonych. W Polsce ten trend rozwija się powoli ale biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia na świecie (Koronawirus), może on znacząco przyspieszyć w kolejnych latach. Już teraz w wielu korporacjach, a także mniejszych firmach, można pracować kilka dni w miesiącu z domu. Według innego badania FlexJobs, 65% osób jest bardziej produktywnych pracując z domu niż w tradycyjnym miejscu pracy. Rzeczypospolita (2017), za Kantar TNS i RemoteHow, informuje, że 76% Polaków korzysta z pracy zdalnej jeśli ma taką możliwość.
Praca zdalna, z racji swoich ograniczeń nie jest dla każdego ale dla części branż (np. marketing, sprzedaż, IT, edukacja) może okazać się dobrą alternatywą.
Jak zatem efektywnie pracować z domu?
1. Zaplanuj zadania dzień wcześniej
Praca w domu wiąże się z sąsiedztwem różnych pokus, które czyhają na każdym kroku (np. kolejny odcinek ulubuonego serialu na Netflixie, kolejny achievement do odblokowania w grze komputerowej, lodówka wypełniona jedzeniem). W celu ich uniknięcia należy zaplanować sobie dzień wcześniej zadania do wykonania. I się tego trzymać. Może to być lista zadań w notatniku lub w aplikacji do zarządzania projektami. Ja często łączę obydwa sposoby zapisywania. Ogólne zadania widzę na ekranie komputera, a szczegółowe punkty i podpunkty rozpisuję na kartce. Ważne aby zadania były SMART – konkretne, mierzalne, osiągalne, istotne oraz umiejscowione w czasie.
Kolejna ważna rzecz – ustal priorytety dla zadań.
2. Wydziel czas na pracę, przerwę i odpoczynek
Planując zadania ustal odgórnie przedziały czasowe na pracę (np. 10 – 12), przerwę (np. 15 minutowe przerwy po każdej godzinie) oraz na dłuższy odpoczynek (np. 12-13, 16-17). Dlaczego jest to takie ważne? Może się okazać, że po wykonaniu jednego z kilku zadań poczujesz nagły przypływ endorfin i uznasz, że jest to moment na „nagrodę” i zamiast małej przerwy, wyjdzie bardzo długa. Tego chcemy uniknąć.
3. Sowa czy Skowronek?
Mój rytm pracy jest typowy dla skowronków. Najlepiej wychodzą mi rzeczy z rana i dlatego często zaczynam dzień od zadań najtrudniejszych, wymagających największej uwagi. Nie jest to regułą ale dość często się sprawdza. Z kolei u innych bratnią duszą może być sowa. Praca z domu umożliwia dostosowanie godzin pracy do twojego naturalnego rytmu. Pracuj wtedy kiedy masz najwyższą efektywność.
4. Korzystaj z komunikatorów
Jeżeli twoja praca wymaga kontaktu ze współpracownikami, klientami, partnerami lub innymi osobami to ustal z nimi wcześniej sposób komunikacji. Jeśli już korzystasz z jakiegoś programu typu Skype, Slack lub Teams to świetnie. Jeśli nie, to polecam zapoznać się w pierwszej kolejności ze Slackiem. Jest to świetne narzędzie komunikacji, które pozwala uporządkować rozmowę z wieloma osobami i na bieżąco rozwiązywać problemy.
5. Uzgodnij swoją pracę z domownikami
Nie mieszkasz sam? Poinformuj swoich współlokatorów, że tego dnia i w tych godzinach zamierzasz pracować z domu. Obowiązki domowe możesz połączyć z przerwami.
6. Stwórz warunki do pracy (tylko i wyłącznie)
Dobrze jest wydzielić przestrzeń do pracy (biurko, krzesło, komputer, miejsce w pokoju). Najlepiej aby było to miejsce z dala od różnych pokus i domowników. Część moich znajomych dodatkowo praktykuje ubieranie się „jak do pracy”, bo piżama rozleniwia. Coś w tym jest 🙂
7. Wychodź na zewnątrz
Zadbaj o komfort pracy i jeśli masz taką możliwość, wyjdź na krótki spacer, wyprowadź psa lub przejdź się do lokalnego sklepu po coś dobrego.
8. Zapisuj pliki do chmury
Pracując częściowo w pracy i w domu, a nawet tylko w domu, warto zadbać o dostęp do materiałów. Możesz oczywiście wszystko wysyłać na e-maila, zapisywać na pendrive lub wypalać na płycie (opcja dla hardcore’owców) ale jest to prosta droga do chaosu. Nagle pojawi się kilka wersji plików, z różnymi oznaczeniami, datami modyfikacji i kłopot gwarantowany. Jeżeli masz konto na Gmailu to możesz podpiąć usługę Google Drive (+ program Backup and Sync), a w przypadku Microsoftu usługę OneDrive. Do rozważenia polecam jeszcze Dropbox.
Jak to wygląda w praktyce? Podpinasz usługę, synchronizujesz foldery na poziomie – Twój komputer – Chmura (Google Drive/OneDrive/Dropbox) i masz dostęp do plików z każdego miejsca na Ziemi.
Dziękuję za lekturę!